Wycena sztuki

Najbardziej bawią mnie ludzie, którzy ustawiają się w kolejkach po rozdawane obrazy, kogoś znaczącego. I nie chodzi o fakt łapania okazji – ci, którzy mnie znają, doskonale wiedzą, że promocje i kody rabatowe, to moje główne motywatory do kupienia czegokolwiek. Natomiast, nikt, nie zastanawia się jaką drogę przebył artysta by czytano go, czy wystawiano na sztalugach, z kilkoma zerami na zawieszce.
Czasami to przypadek, czasami to przypadek, czasami to.. przypadek?
I dokładnie według tego wzoru, zanosząc obraz do wielu galerii, może być on wystawiony przez każdą bądź żadną. Wiadomo, że kunszt pracy wzrasta, a każdy przeczytany wiersz i książka, wpływa na to jak kształtuje się nasz gust i perspektywa artystyczna. Jednakże, to czy trafimy w podatny grunt to kwestia przypadku. Nie rozumiem dlaczego, bardzo często, ktoś, komu nie podoba się to co robi artysta tak bacznie śledzi jego drogę i to co tworzy. Ostatnio byłam świadkiem jak dwie, młodsze ode mnie, więc z pewnością młode laski przeglądały sobie insta w tramwaju, z dźwięcznym numerkiem z przodu. Wszystko wydawałoby się normalne, aż usłyszałam zdanie, które solidnie mi zapadło w pamięć.

„Bo dla mnie to takie kurwa niejasne jest, przecież to tylko trójkąty i kwadraty.. HE, heheh, nie no, Dejwida to ja przynajmniej czuje i rozumie”

Tak więc kurwa, no nie.
Te dziewczyny oglądały Picasso na instagramie, prawdopodobnie był to jakiś modny szajs z sitodrukiem, co by wyglądało mądrze i modnie. I one nie czuły tej sztuki, nie rozumiały. Czemu więc nie wzgardziły nierozumianą sztuką? Bo miały w tym zyska hajpu i bycia w posiadaniu podkoszulka, o którym śniła połowa śródmieścia.

Natomiast, aby poczuć i zrozumieć, albo chociaż obrać perspektywę czegoś zupełnie nam obcego, obcych emocji, obcego smutku i pracy nad sobą, trzeba..
W sumie to nie wiem. Niektórzy mimo tego, że są bucami rozumieją sztukę. Niektórzy, gdyby bucami nie byli, to by sztuki nie rozumieli. Jeszcze inaczej jest zapewne, kiedy chcesz się zestroić emocjonalnie albo odciąć.

W sumie, to

gdzie

jest

s

z

t

u

k

a

?

?

?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s